May 24, 2022

Egypt plays its qualification, the program of the day

CALENDAR CAN. The group stage of the 2022 African Cup of Nations is soon coming to an end with the outcome of the group of Egypt, not yet qualified.

[Mis à jour le 19 janvier à 08h45] After the elimination of Ghana on Tuesday January 18, will a great African nation fall by the wayside? Second in their group, Mohamed Salah’s Egypt is playing their qualification against Sudan and must not lose against their opponent or risk being eliminated from CAN 2022. The qualification of the Pharaohs will also depend on the result of the other meeting. between Guinea-Bissau and Nigeria. If Guinea Bissau wins, Egypt will simply have their backs against the wall.

What is the CAN 2022 match schedule?

Wednesday January 19

  • Egypt – Sudan, in Yaoundé
  • Guinea-Bissau – Nigeria, in Garoua

Thursday January 20

  • Sierra Leone – Equatorial Guinea, in Limbe
  • Gambia – Tunisia, in Limbe
  • Ivory Coast – Algeria, in Douala
  • Mali – Mauritania, in Douala

Sunday January 23 :

  • Round of 16 1 (2e group A – 2nd group C), in Limbe
  • Round of 16 2 (1is group D – Best third group B, E or F), in Garoua

Monday January 24

  • Round of 16 3 (1is group A – best 3e group C, D or E), in Yaoundé
  • Round of 16 4 (2e group B-2e group F), in Bafoussam

Tuesday, January 25

  • Round of 16 5 (1is group B – best 3e group A, C or D), in Bafoussam
  • Round of 16 6 (1is group C – best 3e group A, B or F), in Yaoundé

Wednesday January 26

  • Round of 16 8 (1is group F–2e group E), in Limbe
  • Round of 16 7 (1is group E–2e group D), in Douala

Saturday January 29

  • Quarter-final 1 (eighth-final winner 1 – eighth-final winner 2), in Garoua
  • Quarter-final 2 (round of 16 winner 4 – round of 16 winner 3), in Douala

Sunday January 30

  • Quarter-final 3 (round of 16 winner 7 – round of 16 winner 6), in Yaoundé
  • Quarter-final 4 (round of 16 winner 5 – round of 16 winner 8), in Douala

Wednesday February 2

  • Semi-final 1 (quarter-final winner 1 – quarter-final winner 4), in Douala

Thursday February 3

  • Semi-final 2 (quarter-final winner 2 – quarter-final winner 3), in Yaoundé

Sunday February 6

  • Final, in Yaoundé; final for the 3e place, in Yaoundé

On which channel and at what time to follow the CAN matches?

The entirety of the 2022 African Cup of Nations will be followed live and exclusively on the antennas of beIN Sports with all the channels of the group which will be mobilized. The meetings will be broadcast from 2 p.m., 5 p.m. and 8 p.m. during this AFCON.

Thursday, January 13, 2022

  • BeIn Sports 2: Cameroon – Ethiopia at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Capt Vert – Burkina Faso at 8 p.m.

Friday, January 14, 2022

  • BeIn Sports 2: Senegal – Guinea at 2 p.m.
  • BeIn Sports 2: Morocco – Comoros at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Malawi – Zimbabwe at 17h
  • BeIn Sports 2: Gabon – Ghana at 20h

Saturday January 15, 2022

  • BeIn Sports 2: Nigeria – Sudan at 5 p.m.
  • BeIn Sports 2: Guinea-Bissau – Egypt at 8 p.m.

Sunday January 16, 2022

  • BeIn Sports 2: Gambia – Mali at 2 p.m.
  • BeIn Sports 2: Tunisia – Mauritania at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Ivory Coast – Sierra Leone at 5 p.m.
  • BeIn Sports 2: Algeria – Equatorial Guinea at 8 p.m.

Monday, January 17, 2022

  • BeIn Sports 2: Cameroon – Cape Verde at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Burkina Faso – Ethiopia at 5 p.m.

Tuesday, January 18, 2022

  • BeIn Sports 2: Zibabwe – Guinea at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Malawi – Senegal at 5 p.m.
  • BeIn Sports 2: Morocco – Gabon at 8 p.m.
  • BeIn Sports 3: Ghana – Comores à 20h

Wednesday, January 19, 2022

  • BeIn Sports 2: Egypt – Sudan at 8 p.m.
  • BeIn Sports 3: Guinea-Bissau – Nigeria at 8 p.m.

Thursday, January 20, 2022

  • BeIn Sports 2: Algeria – Ivory Coast at 5 p.m.
  • BeIn Sports 3: Sierra Leone – Equatorial Guinea at 5 p.m.
  • BeIn Sports 2: Tunisia – Gambia at 8 p.m.
  • BeIn Sports 3: Mali – Mauritania

Round of 16 TV program

Sunday January 23, 2022

  • Bein Sport : 2A – 2C à 17h
  • Bein Sport: 1D – 3BEF à 20h

Monday, January 24, 2022

  • Bein Sport : 2B – 2Fà 17h
  • Bein Sport: 1A – 3CDE à 20h

Tuesday, January 25, 2022

  • Bein Sport: 1B – 3ACD à 17h
  • Bein Sport: 1C – 3ABF à 20h

Wednesday, January 26, 2022

  • Bein Sport: 1E – 2D at 5 p.m.
  • Bein Sport: 1F – 2E à 20h

Quarter-final TV program

Saturday January 29, 2022

  • Bein Sport: Winner 2B/2F – Winner 1A/3CDE at 5 p.m.
  • Bein Sport: Winner 2A/2C – Winner 1D/3BEF at 8 p.m.

Sunday January 30, 2022

  • Bein Sport: Winner 1E/2D – Winner 1C/3ABF at 5 p.m.
  • Bein Sport: Winner 1B/3ACD – Winner 1F/2E at 8 p.m.

Semi-Finals TV program

Wednesday, February 2, 2022

  • Bein Sport: Winner QF 1 – Winner QF 4 at 8 p.m.

Thursday, February 3, 2022

  • Bein Sport: Winner QF 2 – Winner QF 3 at 8 p.m.

Third place

Sunday February 6, 2022

  • Bein Sport: Loser DF 1 – Loser DF 2 at 5 p.m.

Finale

Sunday February 6, 2022

  • Bein Sport 1: Winner DF 1 – Winner DF 2 at 8 p.m.